Cyfryzacja w przedszkolu. Z tabletów korzystają już kilkulatki

cyfryzacja

Obecnie już nawet kilkulatki doskonale radzą sobie z nowinkami technologicznymi. Nie ma więc co się dziwić, że cyfryzacja wkradła się też do przedszkoli. Kluczowe jest to, by dziecko mądrze korzystało z dostępnych sprzętów i urządzeń. Jak wykorzystać tablety do nauki, by maluch naprawdę na tym skorzystał?

Edukacja w przedszkolu zaczyna się dziś już w wieku nawet niespełna 3 lat. Rozwój dziecka należy stymulować różnymi dostępnymi środkami. Przede wszystkim dobrze jest zadbać o to, by maluch nauczył się korzystać z możliwości, jakie oferuje współczesny świat.

Cyfryzacja w przedszkolu – jak oswoić nowe technologie?

Cyfryzacja w przedszkolu to nic zaskakującego, zważywszy, że mamy XXI wiek. W dobie nowoczesności, technicznego postępu ważne jest, by dostosowywać się do panujących trendów, a takim trendem staje się wirtualny świat. Najlepszym i najefektywniejszym sposobem edukowania dzieci jest oczywiście zabawa. To dzięki niej maluch oswaja i uczy się świata, otoczenia i funkcjonowania w społeczeństwie. Rodzice czy opiekunowie powinni dawać szansę dzieciom na poznanie wszelkich dostępnych możliwości rozwoju. Jedną z nich jest edukacja w zakresie urządzeń cyfrowych. Telefony – smartfony, tablety, laptopy, urządzenia mobilne, tablice interaktywne i multimedialne, dziś świat oferuje całą gamę narzędzi do jakościowo lepszego życia. Chcąc nie chcąc, aby dziecko nie zostało w technologicznym tyle, trzeba dać dostęp do tych urządzeń. Ważne jednak – by robić to z rozwagą.

Jak wykorzystać tablety do nauki

Wielu rodziców zastanawia się, jak wykorzystać tablety do nauki, by dziecko naprawdę skorzystało z używania tych sprzętów. Na pewno warto zainwestować w sprzęt, który jest dedykowany najmłodszym, który jest mocniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Należy też zastanowić się nad aplikacją, która korzystnie wpłynie na rozwój malucha. Jedną z nich jest Samsung KIDS Aplikacja ta powstała właśnie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Wyróżnia się wesołym, przyjaznym dla oka interfejsem. Bajkowe tła i ciekawe funkcje dostosowane do wieku sprawiają, że chętnie używana jest nie tylko w domach, ale i przedszkolach.

Rodzic czy opiekun musi jednak nadzorować czas, jaki dziecko spędza przed tabletem. Może ustawić specjalną funkcję, dzięki której sprzęt będzie blokował się np. po upływie pół godziny. Wówczas łatwiej kontrolować czas. Urządzenie powinno być także zabezpieczone kodem PIN, by maluch nie mógł po nie sięgać bez wiedzy dorosłego. Tablet w rękach dziecka nie powinien bowiem być „zabijaczem czasu”. Ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć rozważnego korzystania z wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych, by te prawidłowo wspierały rozwój najmłodszych, poszerzały ich wiedzę i światopogląd.