Czym się różni samochód elektryczny od hybrydowego?

samochód

Samochody elektryczne i hybrydowe coraz częściej goszczą na polskich ulicach. Powodem tego stały się zaostrzone przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Niezaprzeczalny wpływ na ten stan rzeczy ma również coraz większa świadomość dbałości o środowisko. Czy wiemy jednak, czym różni się auto elektryczne od hybrydowego? Poniższy tekst ukaże podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami.

Czym jest samochód hybrydowy?

Zagłębiając się w temat aut hybrydowych, warto poznać genezę słowa ,,hybryda. Otóż jest to połączenie całkowicie dwóch odmiennych elementów. W przypadku auta hybrydowego jest to połączenie napędu silnika spalinowego oraz elektryczne. Dokładne parametry techniczne hybrydy mogą być odmienne, w zależności od modelu. W pojazdach tego typu silnik spalinowy jest używany do ładowania akumulatora, który w następstwie napędza silnik elektryczny.

Hybryda plug-in

W ofercie samochodów hybrydowych możemy znaleźć auta wzbogacone o manualną funkcję ładowania — taką, którą znajdziemy w autach elektrycznych, czyli plug-in. Tego typu auta łączą ze sobą zalety hybrydy i auta elektrycznego. Mianowicie auto takie ma dużo lepszy zasięg oraz zapewnia cichą i komfortową jazdę. Jest ono również bardzo ekonomiczne.

Auto elektryczne a hybrydowe

Różnice pomiędzy autem elektrycznym a hybrydowym dla wielu osób mogą być niezrozumiałe. Warto wiedzieć, że podstawową różnicą jest ilość wykorzystywanych źródeł napędu. Można powiedzieć, że zakup auta elektrycznego, to kupno pojazdu „na baterie”. Można je swobodnie porównać, chociażby do telefonu komórkowego, którego codzienna eksploatacja wiąże się z jego ładowaniem.

Jednak w przeciwieństwie do telefonów komórkowych, ładowanie auta elektrycznego zajmuje dużo więcej czasu. Obecne na rynku pojazdy elektryczne mogą potrzebować w domowych warunkach nawet 10 godzin, by móc z nich korzystać. Dobrą wiadomością jest fakt, że producenci aut elektrycznych zaczęli wprowadzać szybkie ładowarki, które uzupełniają 50% baterii w około 30 minut.

Którą technologię wybrać?

Wybierając swój nowy samochód, należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach auta będzie użytkowane. Co do dostępności obu rodzai, nie powinniśmy się martwić. Z pewnością doświadczony handlarz samochodami, podpowie nam skąd sprowadzić auto elektryczne lub hybrydowe w bardzo dobrym stanie.

Warto wziąć pod uwagę, że auto elektryczne będzie idealne dla osób poruszających się po mieście, w którym już jest odpowiednia infrastruktura do jego ładowania. Osoby poszukujące auta uniwersalnego i wszechstronnego, które pozwoli na oszczędną jazdę po mieście oraz komfortowe i długie podróże, powinny zainteresować się technologią hybrydową.