Gewerba w Niemczech – czy warto?

praca

Praca w Niemczech na Gewerbę staje się coraz bardziej popularna. Na taką formę zatrudnienia decyduje się wiele osób. Czym się charakteryzuje? Dlaczego warto z niej skorzystać?

Gewerbe – co to takiego?

Gewerbeanmeldung, czyli inaczej mówiąc gewerbe, to wpis do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Skorzystać z niej mogą zarówno osoby prawne (GmbH, czyli odpowiedniki działającej w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jak również osoby fizyczne, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Rejestracji podlegają podmioty gospodarcze wykonujące pracę związaną z handlem, wytwórstwem, przemysłem czy świadczeniem usług. Dość często decydują się na nią osoby związane z branżą budowlaną. Gewerbe stanowi popularną formę zatrudnienia, gdyż niesie za sobą wiele zalet. Mniej dokumentów, prosty sposób opodatkowania oraz wyższe dochody „na rękę” – to jedynie kilka najważniejszych atutów, które w bezpośredni sposób decydują o rosnącym zainteresowaniu taką formą zakładania firmy.

Dlaczego Gewerbe to dobre rozwiązanie?

Dla osób niewtajemniczonych w specyfikę funkcjonowania Gewerby, taki rodzaj działalności może budzić wiele wątpliwości. Niepotrzebnie, ponieważ wszystko jest jasne i przejrzyste. Będąc szefem, samodzielnie ustala się miejsce oraz wymiar czasu pracy. Samodzielnie również podejmuje się decyzje związane z kadrą pracowniczą i sposobem ich rozliczania (co do wysokości wynagrodzeń oraz terminów ich wypłat). Ogólnie rzecz ujmując, Gewerbe w Niemczech daje pracodawcom olbrzymią swobodę działania, uwzględniając ich niezależność w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Co więcej, w Niemczech, podobnie jak w Polsce, obowiązuje płaca minimalna. Ma ona jednak o wiele szersze spektrum, gdyż dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale również zlecenie, a nawet pracowników dorabiających sezonowo. Gewerbe jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż zezwala pracodawcy na samodzielne ustalenie kwoty wynagrodzenia, co oczywiście ma duże przełożenie na wyższe zarobki, przekraczające ustaloną kwotę minimalną.

Gewerbe i jej zalety

Do najważniejszych atutów przemawiających na korzyść założenia Gewerby w Niemczech, z pewnością wpływa mniejsza ilość niezbędnych formalności oraz niższe podatki, przy czym należy zauważyć, że choć w Niemczech również ich wysokość jest uzależniona od dochodów, to jednak próg podatkowy jest znacznie niższy niż w Polsce (wynosi 14%). To nie koniec. Trzeba także podkreślić, że u naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje wyższa kwota wolna od podatku (wynosi aż 7000 euro!), co jest kolejnym udogodnieniem dla przedsiębiorców. Nie wspominając o łatwiejszym przekraczaniu granicy czy możliwości ubiegania się o niemiecki zasiłek rodzinny.