Jak działa kalkulator pożyczkowy online?

Jak działa kalkulator pożyczkowy online?

Chcesz wiedzieć, jaką ratą zapłacisz, pożyczając pieniądze na kosztowny zabieg medyczny, remont domu czy operację pupila? Skorzystaj z kalkulatora pożyczkowego online! W artykule wyjaśnimy, jak on działa.

Nawet jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować ze swoich planów. Kluczem do sięgania po zewnętrzne źródło finansowania powinna być jednak odpowiedzialność.

Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Odpowiedzialne pożyczanie to pożyczanie dostosowane do Twoich możliwości finansowych, to rezygnacja ze zbędnych zakupów i finansowanie pożyczką wyłącznie tych wydatków, które w danej chwili są niezbędne. Skutecznym sposobem, aby ocenić, czy rata pożyczki nie nadwyręży Twojego budżetu, będzie skorzystanie z kalkulatora pożyczkowego.

Czym jest kalkulator pożyczkowy?

Kalkulator pożyczkowy to proste w obsłudze narzędzie dostępne online. Aby jeszcze lepiej zobrazować zasadę jego działania, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim kalkulator pożyczki gotówkowej dostępnej w Kasie Stefczyka.
Aby obliczyć swoją ratę, użyj suwaków, wybierając preferowaną kwotę oraz liczbę rat. Kiedy to zrobisz, pod suwakami pojawi się informacja o kwocie raty oraz RRSO – rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie informuje, ile zapłacisz za pieniądze w skali roku.
Po rozwinięciu okienka „Szacunkowe koszty” dowiesz się także, ile wyniesie prowizja, oprocentowanie oraz całkowity koszt kredytu.
Jeśli uznasz, że wyliczona przez kalkulator rata jest zbyt wysoka dla Twojego budżetu, możesz modyfikować suwaki, zmniejszając kwotę kapitału lub wydłużając okres spłaty. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres spłaty będzie wiązał się z wyższym kosztem pożyczki.

Pożyczka gotówkowa – jak wybrać ją mądrze?

Zanim skorzystasz z kalkulatora pożyczki gotówkowej, dobrym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych na rynku ofert po to, by wybrać tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Od czego zacząć?

  1. Kwota. Jeśli wiesz już, jakiej kwoty będziesz potrzebował, pierwszym krokiem powinien być wybór pożyczkodawców, którzy zaoferują Ci preferowaną sumę.
  2. Okres spłaty. Im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata. Musisz wiedzieć jednak, że dłuższy okres spłaty wiąże się także z podwyższonym kosztem. Korzystając z kalkulatora pożyczki gotówkowej, zwróć uwagę na tę zależność i sprawdź poszczególne opcje kwotowo-terminowe.
  3. Koszty. Pamiętaj, że wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej pożyczki online nie jest jej oprocentowanie, lecz RRSO.
  4. Kolejnym krokiem powinno być więc znalezienie tych ofert, które mają najniższy wskaźnik RRSO.
  5. Rodzaj oprocentowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata pożyczki nie wzrosła, wybierz pożyczkę ze stałą stopą procentową. To pozwoli zachować tę samą kwotę pomimo wzrostów stóp procentowych.
  6. Dodatkowe udogodnienia: możliwość spłaty pierwszej raty 60 dni po terminie zawarcia umowy, możliwość obniżenia oprocentowania w zamian za korzystanie z innych produktów banku czy darmowe assistance będą wartościowym dodatkiem do niskiego RRSO.

Kalkulator pożyczkowy online to użyteczne narzędzie, które już na starcie pozwoli Ci zweryfikować, czy spłata pożyczki gotówkowej nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, skorzystanie z kalkulatora powinno być nie opcją, lecz absolutnym standardem.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

Źródło:

https://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-kredytowy