Jak usprawnić proces wystawiania faktur?

wystawianie faktur

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnej firmy, niezależnie od branży, jest bardzo ciekawym pomysłem na generowanie sporych dochodów, pod warunkiem posiadania dobrego pomysłu na biznes, odpowiednich umiejętności i wiedzy. Bardzo ważną sprawą przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jest przestrzeganie licznych obowiązków, szczególnie tych związanych z podatkami. Podstawową sprawą jest wystawianie i odbieranie faktur, czyli dokumentów potwierdzających sprzedaż różnych towarów albo usług. Na ich podstawie dokonuje się rozliczeń miesięcznych i rocznych z fiskusem.

Co warto wiedzieć o wystawianiu faktur?

Wielu niedoświadczonych przedsiębiorców martwi się procesem wystawiania faktur. Okazuje się, że nie jest on nadmiernie skomplikowany. Wystarczy tylko pusty formularz albo program komputerowy lub aplikacja on-line. Na fakturze należy podać dane swoje oraz klienta, rodzaj towaru lub usługi, stawkę podatku oraz kwotę sprzedaży. Obliczanie konkretnych podatków jest bardzo łatwe i wystarczy do tego zwykły kalkulator. Nie każdy jednak czuje się na siłach, aby wystawiać faktury lub po prostu nie ma na to czasu. W takim przypadku dobrym pomysłem jest zatrudnienie etatowego księgowego lub skorzystanie z ofert biur rachunkowych, które zajmują się kompleksową obsługą księgową swoich klientów.

Profesjonalne programy komputerowe do faktur

Aktualnie mamy do czynienia z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami stworzonymi z myślą o przedsiębiorcach. Do ich grona zaliczają się specjalne programy komputerowe, które można kupić, pobrać z internetu albo znaleźć na płytach dołączonych do różnych gazet. Dzięki takim programom możliwe jest automatyczne generowanie faktur na podstawie klientów dodanych do bazy. Poza tym programy takie automatycznie obliczają kwoty podatków zgodnie z aktualnymi przepisami, a także generują miesięczne zestawienia i niezbędne dokumenty rozliczeniowe na podstawie faktur sprzedażowych i zakupowych wprowadzonych do bazy. Taka automatyzacja jest bardzo wygodna i pozwala na bezproblemowe załatwianie spraw księgowych bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Programy do faktur on-line

Ostatnimi czasy coraz częściej przedsiębiorcy sięgają po programy do fakturowania on-line, takie jak szybkafaktura.pl. Charakteryzują się one takimi samymi zaletami i automatyzmem jak programy instalowane na dysku twardym komputera. W tym przypadku nie jest wymagana żadna instalacja. Wystarczy tylko komputer albo inne urządzenie z dostępem do Internetu. W ten sposób można wystawiać faktury i załatwiać sprawy księgowe w dowolnym miejscu i czasie. Systemy takie są dodatkowo kontrolowane przez realnych księgowych, którzy w razie potrzeby mogą udzielać różnych porad i odpowiadać na pytania oraz wątpliwości przedsiębiorców.