Co warto wiedzieć o zakupach na raty?

zakupy na raty

Puste konto bankowe nie musi być przyczyną rezygnacji z zakupów. Zwłaszcza dziś, kiedy dar-mowe kredyty ratalne są dostępne na wyciągnięcie ręki. W artykule wyjaśnimy, co warto wie-dzieć o zakupach na raty, aby realizować swoje plany i marzenia, nie pogrążając budżetu.

Urządzenia AGD, nowoczesny sprzęt grający, wakacyjny wyjazd w tropiki — wyciągnięcie z kieszeni kilku tysięcy złotych, aby zrealizować swoje plany i marzenia, nie zawsze jest możliwe. Dzięki kredytom ratalnym ich realizacja będzie na wyciągnięcie ręki, i co ważne — nie obciąży nadmiernie Twojego portfela. Jak wskazują dane udostępnione przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego z takiej formy finansowania korzysta aż 25% Polaków. Czym są w praktyce zakupy ratalne?

Czym są zakupy ratalne?

Zakupy ratalne to nic innego jak kredyt bankowy. Kupując na raty, zawierasz więc umowę nie ze sklepem, w którym kupujesz produkty czy usługi, lecz z bankiem. Na jej podstawie kredytodawca wypłaca środki finansowe sprzedawcy, a Twoim obowiązkiem jest regularna spłata rat. W zależności od parametrów konkretnej oferty może być ich kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. Maksymalna kwota kredytu ratalnego zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty finansowania we wskazanych w harmonogramie ratach.

Zakupy na raty zero procent — tak czy nie?

Raty zero procent, zakupy ratalne bez odsetek, tylko u nas — raty RRSO 0% – sprzedawcy przedmiotów i usług kuszą konsumentów możliwością zrobienia zakupów bez dodatkowych kosztów. Czy takie oferty rzeczywiście są pozbawione dodatkowych kosztów, a ceny przy jednorazowej płatności odpowiadają tym rozłożonym na raty? To zależy. Warunkiem wyeliminowania dodatkowych kosztów bywa najczęściej konieczność spełnienia określonych warunków — rozłożenie płatności na wskazaną liczbę rat czy ich terminowa spłata. Jeśli chcesz kupować na raty bez obciążania swojego portfela dodatkowymi opłatami, przed zawarciem transakcji upewnij się, w jakich okolicznościach raty będą zupełnie darmowe.

Zakupy na raty — dlaczego warto po nie sięgnąć?

Zakupy na raty to skuteczny sposób na sfinansowanie dóbr, za które nie jesteś w stanie zapłacić jednorazowo. Rozkładając płatność na niewielkie, wygodne do spłaty raty:

  • zrealizujesz swoje marzenia bez konieczności posiadania środków finansowych, które pozwolą na jednorazowe sfinansowanie zakupów;
  • nie obciążysz budżetu. Większość instytucji finansowych umożliwia rozłożenie spłaty kredytu nawet na kilkadziesiąt rat. Dzięki temu precyzyjnie dostosujesz wysokość raty do własnych możliwości finansowych, a Twój budżet w żaden sposób nie ucierpi;
  • bank nie będzie wymagał od Ciebie wniesienia wkładu własnego. Twoje wymarzone przedmioty będą więc dostępne na wyciągnięcie ręki, często w ciągu zaledwie kilkunastu minut od zgłoszenia sprzedającemu chęci dokonania zakupów na raty;
  • poprawisz historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Terminowa spłata rat kredytu ratalnego to świetny sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej i świetnego scoringu w BIK-u. Także w przypadku nieznacznej wartości zakupów.

Zakupy na raty online i nie tylko — o czym warto pamiętać?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zakupów ratalnych i nie obciążyć nadmiernie domowego budżetu, przed zawarciem umowy z bankiem sprawdź dokładnie warunki finansowania. Zwłaszcza jeśli sprzedawca zaoferował Ci raty 0%. Przygotuj się także na to, że chcąc zbadać Twoją zdolność kredytową, bank może poprosić Cię nie tylko o wypełnienie wniosku kredytowego i przedstawienie dokumentu tożsamości, ale również o dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego i wysokość, i źródło dochodów.

Przemyślane korzystanie z zakupów ratalnych pozwala realizować swoje cele i marzenia pomimo pustego konta. Aby darmowy kredyt ratalny nie obciążył budżetu, przed kupnem upragnionych produktów czy usług upewnij się, że Twoja sytuacja finansowa pozwala na terminową spłatę rat.

Źróo:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/9059,kredyty-gotowkowe,kredyt-ratalny—kto-i-na-jakich-zasadach-moze-sfinansowac-zakupy-na-raty,1,1