Kasa fiskalna – jak ją wybrać, by była najlepsza?

kasa fiskalna

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która opiera się na sprzedaży towarów i usług z pewnością jest niezwykle wymagające. Do głosu dochodzą tu przede wszystkim kwestie formalne. Urzędy skarbowe niestety nie tolerują pomyłek jeśli chodzi o odpowiednie naliczanie podatku VAT i prowadzenie ewidencji sprzedaży. Wobec tego kasa fiskalna staje się nieodłącznym elementem wyposażenia. Jednak jak można ją wybrać?

Kasa fiskalna czy drukarka?

Popularnym dylematem jest wybór pomiędzy drukarką fiskalną, a kasą fiskalną. Co ciekawe, wiele osób nie jest świadomych różnic, jakie dzielą oba urządzenia. Otóż kasa fiskalna jest samowystarczalna. W praktyce oznacza to, że nie potrzebuje ona do działania dodatkowego komputera i oprogramowania sprzedażowo-magazynowego. Jednak w pełnym zakresie może z nim współpracować. Drukarka fiskalna bez wspomnianego już komputera i oprogramowania staje się wręcz bezużyteczna. Dodatkowo kasa fiskalna wyróżnia się nieograniczoną pojemnością w zakresie bazy towarowej. Można w niej zaprogramować dokładnie tyle kodów PLU- czyli nazw towarów, ile jest potrzebne. Tego samego z kolei o drukarce fiskalnej nie można powiedzieć.

Kasa fiskalna – mobilna czy może stacjonarna?

Kolejnym ważnym kryterium podczas wyboru kasy fiskalnej jest jej rodzaj. Można zdecydować się zarówno na urządzenie mobilne jak i na urządzenie przenośne. Oczywiście ten parametr powinien być dopasowany do specyfikacji prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli więc nasze usługi mają charakter mobilny czyli np. wykonujemy je w różnych miejscach, wówczas kasa fiskalna mobilna będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Przenośne i kompaktowe urządzenie będziemy mogli zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Z kolei jeśli działalność prowadzona jest w konkretnym miejscu, a także są tam obsługiwani klienci, wówczas modele stacjonarne będą idealne. Raz zamontowane i podpięte będą nam służyć przez długi czas.

Kasa fiskalna i rodzaj jej klawiatury

Kasa fiskalna zawsze posiada klawiaturę i to ona determinuje komfort użytkowania. Można wyróżnić kasy fiskalne z klawiaturą:

  • membranową
  • modułową
  • dotykową

Kasa fiskalna z klawiaturą membranową, ma przyciski pokryte specjalną folią. Jest ona odporna na kurz i uszkodzenia. Kasa fiskalna z klawiaturą modułową to z kolei przyciski opisane sitodrukiem i pokryte dodatkowymi nakładkami. Tego typu klawiatura sprawdzi się w przypadku pracy niezwykle dynamicznej i intensywnej. Z kolei klawiatura dotykowa to innowacyjne i wszechstronne rozwiązanie, które wykorzystuje się obecnie coraz częściej.