Na co zwracać uwagę wybierając domenę internetową?

domeny

Domena to nic innego jak adres, pod którym będzie widoczna nasza strona internetowa w sieci. Przeglądając oferty rejestratorów wyraźnie widać, że różnią się one głównie ceną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy skąd ta różnica i kupując domenę, wybiera najdroższą opcję, myśląc, że będzie ona działać lepiej. Jaka jest prawda o cenach domen. Czy tanie domeny internetowe są gorsze od tych droższych? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Zakup czy wynajem – o co chodzi z tymi domenami?

Pomimo że większość osób w kontekście nabycia domeny używa słowa zakup, to tak naprawdę nie ma ono wiele wspólnego z rzeczywistością. Domeny internetowe wynajmujemy, a ściślej mówiąc, dzierżawimy na czas wynoszący 12 miesięcy lub jego wielokrotność. Nie ma możliwości zakupu domeny na własność. To właśnie z tego względu bezwzględnie należy pamiętać o regularnym odnawianiu domen. Jeśli przegapimy ten moment, ktoś inny będzie mógł zarejestrować “naszą” domenę i nie będziemy mieć praktycznie żadnych praw, by ten stan rzeczy zmienić.

Tanie czy drogie – jaka domenę wybrać?

Domeny internetowe podzielić można na krajowe, regionalne czy funkcjonalne. Każda z nich różni się końcówką, ale również ceną. O ile fakt ten nie powinien nas specjalnie dziwić, to prawdziwy dylemat mają osoby, widząc taką samą domenę możliwą do rejestrowania w 2 firmach w całkiem innej cenie. Skąd biorą się takie różnice i czy naprawdę najdroższa opcja zawsze będzie najlepsza? Cała różnica wynika głównie z polityki cenowej danej firmy i kompletnie nie ma znaczenia, jak dużo zapłacimy za dany adres. Zarówno tanie domeny jak i te droższe zapewniają dokładnie taką samą funkcjonalność, dlatego nie ma znaczenia, w jakiej firmie dokonamy rejestracji.

Zanim jednak zdecydujemy się na opłatę faktury, należy sprawdzić dość istotną kwestię, jaką jest cena za odnowienie domeny. Pamiętajmy, że koszt rejestracji i przedłużenia przeważnie jest różny i tania domena w rejestracji, może okazać się bardzo kosztowna po roku jej użytkowania. Wielu rejestratorów oferuje swoim klientom adresy za przysłowiową złotówkę za pierwszy rok użytkowania, ale cena odnowienia, jaką będziemy płacić każdego kolejnego roku, jest sporo wyższa od konkurencji. Warto więc dokładnie sprawdzić cennik danej firmy i starać się nie korzystać z promocji, które tak naprawdę nie są promocją, a jedynie próbą “złapania” klienta. Jeśli dany rejestrator oferuje dobrą cenę za rejestrację i przyzwoitą za odnowienie, to taka usługa będzie korzystna z punktu widzenia każdego klienta i warto się na nią zdecydować.