Jak obliczyć ratę pożyczki gotówkowej?

pożyczki

Dobra pożyczka na raty to pożyczka dostosowana nie tylko do potrzeb, ale również do możli-wości finansowych pożyczkobiorcy. W artykule wyjaśnimy, jak szybko i precyzyjnie obliczyć ratę pożyczki gotówkowej. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z pożyczkodawcą.

Marzysz o nowym samochodzie, wakacyjnej wyprawie w tropiki czy nowoczesnym sprzęcie grającym? Dzięki taniej pożyczce gotówkowej nie musisz rezygnować z planów i marzeń, nawet pomimo braku oszczędności.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy dostępny w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Wypłacana przelewem na konto i spłacana w miesięcznych ratach pozwala realizować nawet najbardziej śmiałe plany. Pozyskane z pożyczki gotówkowej pieniądze możesz przeznaczyć bowiem na dowolny cel. W zależności od parametrów konkretnego produktu maksymalne kwoty pożyczek gotówkowych wynoszą od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a okres spłaty – nawet kilka lat.

Pożyczka na raty – kto może po nią sięgnąć?

Większość instytucji finansowych udzielających pożyczek gotówkowych nie stawia pożyczkobiorcom wygórowanych wymagań. Do otrzymania dodatkowych środków niezbędne jest z reguły:

 • ukończenie 18 roku życia;
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego, nr PESEL oraz pełnej zdolności do czynności prawnych;
 • posiadanie wymaganej przez pożyczkodawcę zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty rat we wskazanych w harmonogramie terminach.

Zanim zawrzesz umowę z pożyczkodawcą

Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Aby wybrać tę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby, przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą porównaj parametry poszczególnych produktów, zwracając uwagę przede wszystkim na:

 • Analizując koszty pożyczki gotówkowej, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Na całkowity koszt finansowania wpływa jednak nie tylko ono, ale także inne opłaty okołopożyczkowe, np. prowizja czy koszty ewentualnego ubezpieczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, ile w praktyce zapłacisz za dodatkowe środki, zwróć uwagę na wskaźnik RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO precyzyjnie zobrazuje, ile zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę w skali roku;
 • tempo wydania decyzji. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli potrzebujesz pieniędzy na już lub na przysłowiowe wczoraj. Czy wiesz, że sięgając po pożyczkę gotówkową w Kasie Stefczyka (RRSO 25,12%), wstępną informację kredytową możesz otrzymać nawet w 15 minut?;
 • możliwość złożenia wniosku online. Wielu pożyczkodawców umożliwia złożenie wniosku o dodatkowe środki przez internet. Sięgając w Kasie po pożyczkę gotówkową online (RRSO 11,42%), uczynisz proces wnioskowania jeszcze szybszym i wygodniejszym.
  Jak dopasować kwotę raty do własnych możliwości finansowych?Chcesz mieć pewność, że miesięczna rata pożyczki gotówkowej nie obciąży Twojego budżetu? Przed zawarciem umowy sprawdź również, ile wyniesie miesięczna rata pożyczki. Jak tego dokonać?
 • Aby obliczyć ratę pożyczki gotówkowej, sprecyzuj, ile pieniędzy potrzebujesz na realizację swoich celów i planów. Zastanów się także, przez jaki okres chciałbyś spłacać zobowiązanie.
 • Skorzystaj z kalkulatora pożyczki gotówkowej, np. tego dostępnego na stronie Kasy Stefczyka. Przesuwając suwaki, zaznacz preferowaną kwotę pożyczki (do 1000 do 200 000 zł) oraz liczbę rat (od 4 do 120). Po określeniu parametrów Twoim oczom ukaże się kwota raty oraz wartość RRSO wraz z szacunkowymi kosztami finansowania.
 • Jeśli stwierdzisz, że wskazana kwota raty jest dla Ciebie zbyt wysoka, wydłuż okres kredytowania. Choć dłuższy oznacza z reguły nieco wyższe koszty, pozwala ograniczyć ryzyko opóźnień w spłacie oraz stres towarzyszący nadmiernie napiętemu budżetowi.

Pożyczka gotówkowa to skuteczny sposób na realizację celów i marzeń. Dostosowana do możliwości finansowych pożyczkobiorcy pozwala finalizować plany, nie obciążając nadmiernie budżetu.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-gotowkowych-ktory-bank-oferuje-najtanszy-kredyt-gotowkowy-6696506793342593a.html