Jak zabezpieczyć finansowo swój majątek? Sprawdź, co możesz objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mienia

Co można objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mienia?

Potrzeba bezpieczeństwa to według piramidy Abrahama Maslowa jedna z pierwszorzędnych potrzeb. Bez tego nie jesteś w stanie realizować potrzeb wyższego rzędu. Jednym ze sposobów jej zapewnienia jest zakup ubezpieczenia, które ochroni nie tylko Ciebie, lecz także Twój majątek. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie mienia? Co Ci daje wykupienie odpowiedniej polisy? Razem ze specjalistami ERGO Hestii odpowiadamy na te pytania.

Zabezpieczenie budynków w razie nieprzewidzianych zdarzeń z ubezpieczeniem od ERGO Hestii

Kwestie związane z ubezpieczeniem majątku warto zacząć od fundamentów. W przypadku ubezpieczenia mienia w ERGO 7 ochronie podlegają:

  • dom lub mieszkanie,
  • domek letniskowy,
  • dom w budowie i w trakcie przebudowy (remontu, nadbudowy, modernizacji, rozbudowy),
  • budynki gospodarcze,
  • garaże wolnostojące.

I to w szerokim zakresie: chronimy nie tylko mury budynków, lecz także elementy zewnętrzne (np. kamery monitoringu), elementy wykończenia (np. wykładziny, powłoki malarskie, drzwi wewnętrzne albo rolety). Nie zapominamy także o urządzeniach technicznych, bateriach słonecznych i instalacjach. Wykupując ubezpieczenie w jednym z trzech wariantów (I, II lub III – All risk), otrzymujesz kompleksową ochronę Twojej własności przed:

  • ogniem i zdarzeniami losowymi (np. uderzenia pioruna, zalanie, huragan),
  • kradzieżą (w zależności od wariantu np. kradzieżą z włamaniem, rabunkiem, wandalizmem, kradzieżą zwykłą),
  • powodzią – w ramach dodatkowo płatnego rozszerzenia.

ubezpieczeniem ERGO Hestii w wariancie All risk zyskujesz dodatkowo ochronę obejmującą odpowiedzialność za tzw. szkody własne, czyli takie, które zostały wyrządzone przez Ciebie lub Twoich bliskich. Polisa pokrywa też koszty dodatkowych usług. W zależności od wariantu jest to np. wymiana zabezpieczeń, usunięcie pozostałości po szkodzie, poszukiwanie przyczyny szkody czy powołanie rzeczoznawców do oceny skutków szkody.

Ubezpieczenie mienia  – jakie wyposażenie i rzeczy osobiste są chronione?

Dom to jedno, ale wewnątrz trzymasz na pewno sporo bardziej lub mniej wartościowych przedmiotów, które także warto chronić. Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie ubezpieczenia, które obejmuje wyposażenie mieszkania oraz rzeczy osobiste. Do kategorii rzeczy osobistych zaliczamy przedmioty, których Ty i Twoi domownicy używacie w życiu prywatnym, a więc: ubrania i inne przedmioty osobistego użytku, książki, sprzęt sportowy, laptop i telefon, instrumenty muzyczne, biżuteria, sprzęt rehabilitacyjny, gotówka itd.

Natomiast wyposażenie obejmuje elementy dekoracyjne oraz urządzenia domu, a także mienie niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego, m.in. meble, sprzęt AGD i RTV, elektronarzędzia, lustra, zapasy gospodarstwa domowego (w tym leki), stacjonarny sprzęt komputerowy. Osobną kategorią mienia, które można ubezpieczyć, są antyki, dzieła sztuki i kolekcje obejmujące obrazy, grafiki, monety, znaczki pocztowe.

Ubezpieczenie mienia – podobnie jak w przypadku ubezpieczenia domu czy mieszkania – obejmuje wypłatę odszkodowania za utracone mienie na skutek zdarzenia losowego, ognia i kradzieży. Jeśli jednak zależy Ci na szerszym zakresie pomocy (np. wezwanie specjalisty do naprawy sprzętu), wykup Home Assistance oraz SOS Assistance. Ta pierwsza usługa oferuje pomoc interwencyjną fachowca, np. ślusarza, gdy zepsuje się zamek w drzwiach lub hydraulika w sytuacji nagłej awarii rur. Natomiast druga gwarantuje, że otrzymasz pomoc (np. lokal zastępczy, dozór mienia, transport), jeśli dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia domu albo mieszkania na skutek zdarzeń losowych czy powodzi. Warto więc połączyć wszystkie te opcje w jednej polisie, by mieć pewność kompleksowej ochrony.

Nie tylko ubezpieczenie wyposażenia domu, ale też ogrodu

Na koniec wspomnijmy, że ubezpieczenie mienia może też uwzględniać elementy tzw. architektury ogrodu, czyli: ogrodzenie, altanę, meble ogrodowe, wyposażenie placu zabaw (huśtawki, zjeżdżalnię czy trampolinę), basen ogrodowy, a nawet rośliny i chodnik. W ramach ERGO 7 działa ono na takich samych zasadach, jak w przypadku reszty dobytku: obejmuje pożar, zdarzenia losowe i kradzież, ochronę możemy również rozszerzyć o powódź. Ważne, że ochroną musi być objęty znajdujący się w tym samym miejscu dom, budynek gospodarczy lub domek letniskowy (w tej ostatniej sytuacji jednak architektura ogrodowa ubezpieczona jest tylko do zdarzeń losowych i ewentualnie powodzi).

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Szczegółowe informacje o opisywanych produktach, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ERGO 7 dostępnych na stronie internetowej ERGO Hestii.