Czym jest i jak działa darmowa porada prawna?
Jak dobrze wiadomo, porada prawna jest przydatna w sytuacji, kiedy jest się uwikłanym w proces sądowy, podpisuje się umowę, która może być ryzykowna w przyszłości lub występuję konflikt w administracji publicznej. Udzielana jest ona najczęściej przez adwokatów lub radców prawnych internetowo albo w ich kancelariach. Jednakże taka każda jednorazowa porada kosztuję niemało, ceny mogą się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Co w sytuacji, gdy nie stać daną osobę fizyczną na zasięgnięcie u eksperta w danym dziale prawnym? W Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonuje nieodpłatna pomoc prawna finansowana z budżetu obywatelskiego. Mogą z niej skorzystać ci, którzy po prostu oświadczą, że nie mogą pozwolić sobie na skorzystanie odpłatnej porady prawnej radcy lub adwokata. Mogą to być różne działy takie jak: prawo karne i podatkowe, rodzinne oraz pracy, cywilne i z ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnych.
Należy również pamiętać, że według zasad demokratycznego państwa prawa (zapisaną w konstytucji) i przez to może zostać wyznaczony z urzędu obrońca na czas rozprawy sądowej, jeżeli wykaże się przed sądem, że nie jest się w stanie opłacić takowego. Oprócz tego można zostać zwolnionym z ponoszenia opłat i kosztów sądowych.
Osoba, która decydowała się na skorzystanie z darmowych porad prawnych, może się dowiedzieć między innymi o tym, jak działać podczas postępowania sądowego, tak aby wypaść najkorzystniej i optymalnie finansowo. Podczas takiej rozmowy należy też dopytać się czy aby na pewno warto w ogóle wnosić sprawę do sądu, czy nie lepiej skorzystać z usług mediatora. Może to być też rozwiązanie problemu prawnego i wskazanie danego rozwiązania przed osobę dają poradę prawną. Jednak należy wiedzieć, że jeżeli ma się wiele dokumentów, a sprawa jest skomplikowana i złożona, to może się okazać, że taka darmowa porada, nie wystarczy i trzeba będzie być może skorzystać z usług odpowiedniej kancelarii.
Gdzie można uzyskać takową nieodpłatną poradę prawną?
Zawsze każdy dany powiat posiada stacjonarne punkty, w których można uzyskać taką poradę. Na przykład porada prawna Łódź jest oferowana w Urzędzie Miasta, Powiatowym Urzędzie Pracy lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Można też również oprócz stacjonarnego spotkania z prawnikiem, skorzystać z rozmowy telefoniczną. Jednak na obie należy wcześniej się umówić i przygotować dokumenty (pismo z urzędu bądź sądu) czy o to, co w ogóle chcemy się zapytać. Jest też opcja za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej na takowe zapytanie.