Finanse, bankowość i pokrewne – praca w Polsce i za granicą
Wraz z otwarciem rynku pracy na Unię Europejską przed Polakami otwarły się nowe perspektywy kariery. Sektor finansowy może kusić wielkimi stawkami, jednak także w kraju możemy znaleźć satysfakcjonującą nas pracę.
Być finansistą
Lubisz liczby, nie gubisz się w sprawozdaniach, tam, gdzie jesteś, wprowadzasz ład i porządek? A może nieco inaczej – jesteś nieco żywiołowy, masz sporo kontaktów, świetny kontakt z klientem? Dziedzina gospodarki, jaką są finanse, jest miejscem dla wielu różnych typów osobowości. Odnajdują się w niej (w zależności od specyfiki stanowiska) zarówno lubiący pracować z ludźmi, jak i Ci ceniący sobie pracę w pojedynkę.
W wielu zawodach ceni się uporządkowanie, myślenie analityczne, znajomość prawa, języków obcych, uporządkowanie. Ważne jednak jest to, że występuje to w różnym stopniu i wielu rzeczy da się samemu nauczyć – jeśli ktoś lubi trochę liczby, ale sprawia mu dużą przyjemność obcowanie z drugim człowiekiem, to większą radość sprawi mu bycie doradcą klienta niż księgową w dziale wielkiej firmy. Osoby o myśleniu analitycznym, znoszące dobrze stres, i kochające adrenalinę, zamiast zajmować się tabelami przychodów i rozchodów powinny pomyśleć raczej o grze na giełdzie np. jako trader. Każdy, kto jest zainteresowany pracą w finansach, może znaleźć swoją odpowiednią „mieszankę”.
Umiesz liczyć? Licz pieniądze!
Sektor finansowy jest atrakcyjny dla wielu osób chcących zmienić zawód/pracę lub dopiero co wchodzących na ścieżki zawodowej kariery. Przydatne są kursy języków obcych, kursy księgowości. W cenie będą także studia poszerzające wiedzę z zarządzania, ekonomii i prawa.
Nie możemy także zapominać o umiejętnościach miękkich. Praca w sektorze finansów wiąże się częstokroć z pracą w zespole i klientem.
A może praca za granicą?
Sektor finansowy to wielkie pieniądze – czyli także międzynarodowe spółki. Z odpowiednimi aspiracjami oraz bardzo dobrą znajomością języków obcych, firmy stoją przed nami otworem. Możemy szukać zatrudnienia w takich miejscach jak praca Norwegia. Zatrudnienie za granicą nie ogranicza się jednak tylko do wielkich przedsiębiorstw.
Nie musimy także szukać daleko, jeśli interesuje nas praca za granicą. Jeśli mieszkamy na południu i szukamy praca Czechy, być może znajdziemy swoje miejsce. Z jednej strony mamy możliwość wyjazdu (lub nawet mieszkania w przygranicznej miejscowości!), z drugiej – jesteśmy dalej w miarę blisko rodziny i znajomych w Polsce.