Inwestowanie w nieruchomości – dlaczego wciąż jest opłacalne?

inwestycje w nieruchomości

Bezpieczna lokata kapitału

Inwestorzy stale poszukują produktów, które nie tylko będą im przynosiły zyski, ale będą również stosunkowo bezpieczną lokatą kapitału. Nawet ci, którzy nie boją się ryzyka inwestycyjnego, chcąc zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, decydują się na kilka bezpieczniejszych produktów inwestycyjnych. Niegdyś należały do nich lokaty bankowe. Co prawda nie przynosiły ogromnych zysków, jednak podlegają one ochronie, w związku z czym inwestorzy nawet w razie upadku banku mogli liczyć na zwrot kapitału. Problem w tym, że obecnie na rynku mamy do czynienia z niemalże zerowymi stopami procentowymi. W połączeniu z rosnącą inflacją lokaty bankowe stały się bardzo nieopłacalną inwestycją. Dlatego też inwestorzy wolą lokować swój kapitał w nieruchomościach, których zakup wymaga co prawda znacznych nakładów finansowych, lecz daje pewne zyski.

Co przyniosą kolejne lata?

Obecnie mówi się, że rynek nieruchomości jest napompowany do granic możliwości. Wydawało się, że mamy do czynienia wręcz z bańką inwestycyjną, która niedługo pęknie. Miało to nastąpić w 2020 roku wskutek pandemii koronawirusa. Tak się jednak nie stało. Rynek odnotował co prawda pewne spadki, jednak były one niewielkie i jedynie czasowe. Oznacza to, że rynek nieruchomości jest nadzwyczajnie stabilny, a stabilności tej nie spodziewali się nawet eksperci. Dla inwestorów zaś jest to bardzo dobry sygnał. Skoro nawet pandemia nie zachwiała cen na rynku, to znaczy, że można na nim lokować swój kapitał z nadzieją, że przyniesie on zyski. Nieruchomości na wynajem cieszą się nieco mniejszym powodzeniem na dzień dzisiejszy, jednak wszystko zmieni się, gdy studenci powrócą na uczelnie. Wtedy znowu masowo zaczną oni wynajmować pokoje czy mieszkania. Tymczasem rynek wtórny nieruchomości ma się całkiem dobrze. Powodem są rosnące ceny mieszkań deweloperskich. Społeczeństwo coraz chętniej decyduje się przez to na zakup mieszkania z rynku wtórnego. 

Korzyści przewyższają wady

Jedynym minusem inwestowania w nieruchomości jest fakt, iż trzeba zainwestować sporej wielkości kapitał w perspektywie długoterminowej. Może ona przynieść bardzo wysokie zyski, jednak należy nastawić się na to, że inwestycja będzie zwracać się przez kilka albo nawet i kilkanaście lat – szczególnie, gdy chodzi o mieszkania na wynajem. Warto jednak pamiętać, że obecnie nie ma na rynku inwestycyjnym innego produktu, który dawałby niemalże pewny zysk, a co więcej był stosunkowo bezpieczny dla inwestora. To właśnie dlatego nieruchomości wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów.