Jak inwestować w złoto?
W niestabilnym środowisku gospodarczym uczestnicy rynku często dostosowują portfele do defensywnych klas aktywów. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w złoto.
Kto może inwestować w złoto?
Istnieją dwa podejścia do inwestowania w metal szlachetny:
- Tradycyjne – Złote sztabki. Złote monety. Depersonalizowane konta metalowe (OMC)
- Nowoczesne. Kontrakty terminowe na złoto. Fundusze (ETF, fundusz powierniczy, BPIF)
Ci, którzy nie ufają technologiom zarządzania wirtualnymi aktywami i są przyzwyczajeni do trzymania swojego kapitału pod ręką, inwestują w sztabki złota. To realny zasób fizyczny, który można bezpiecznie przechowywać w dowolnym miejscu. Ta opcja jest odpowiednia dla bardziej konserwatywnych inwestorów, którzy nie ufają systemowi bankowemu i skarbcom stron trzecich. Takie inwestowanie ma też swoje minusy:
- Duży spread (różnica między ceną kupna i sprzedaży). W bankach żółty metal jest sprzedawany po 5-10% drożej niż kupowany.
- Zużycie. Jeśli na sztabce zostaną znalezione uszkodzenia, rysy, wgniecenia, jego wartość zmniejszy się o 10-20%.
Monety to bardziej opłacalny sposób na zakup złota. Monety emitowane są dla numizmatyków i inwestorów, można je nabyć w największych bankach, na specjalistycznych giełdach oraz w katalogach. Monety okolicznościowe bite są w ograniczonych ilościach. Koszt zależy od popytu na rynku kolekcjonerskim, trudniej je sprzedać lub kupić. W związku z tym ryzyko wzrasta, ale potencjalny zysk może być również wyższy. Monety inwestycyjne są emitowane w dużych ilościach, dlatego nie są uważane za kolekcjonerskie. Dla inwestora jest to bardziej praktyczna opcja. OMC to konto bankowe otwarte do inwestowania w metale. Konto prowadzone jest w postaci gramów złota. Najczęściej utrzymanie takiego konta jest bezpłatne. Inwestując określoną kwotę pieniędzy, stajesz się posiadaczem wirtualnego kawałka metalu.
Czy złoto jest bezpieczną inwestycją?
Inwestowanie w złoto może przynieść zarówno solidne zyski, jak i znaczne straty. Maksymalny efekt przy braku zbędnych kosztów można uzyskać tylko dzięki dokładnemu przestudiowaniu cech tego typu inwestycji.
Złoto jest metalem szlachetnym, który wydobywa się przez płukanie rudy wydobywczej. Złoża złota są rzadkie na całym świecie. Większość z nich jest już w fazie rozwoju, a pozostałe znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Wydobywanie złota to bardzo pracochłonny i powolny proces, który nadaje temu metalowi status metalu rzadkiego. Złoto posiada również unikalne parametry fizykochemiczne: antykorozyjność, ciągliwość, odporność na działanie chemikaliów. Oprócz trwałości charakteryzuje się doskonałą przewodnością elektryczną – złoto jest aktywnie wykorzystywane w przemyśle kosmicznym i lotniczym, przy tworzeniu podzespołów komputerowych itp. Kupowanie złota jako inwestycji to stabilna opcja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze przed inflacją, dewaluacją i utratą siły nabywczej. Produkcja tego metalu z roku na rok drożeje, co bezpośrednio wpływa na wzrost jego wartości.
Aby określić najbardziej efektywną metodę inwestycyjną dla konkretnego inwestora, konieczne jest zapoznanie się z różnymi obecnie istniejącymi opcjami inwestowania w złoto.
Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne można kupić na kilka różnych sposobów. Futures to instrument pochodny, w którym kupujący zgadza się kupić składnik aktywów od sprzedającego po z góry określonej cenie. Kurs futures podąża za dynamiką złota na rynku światowym. London Metal Exchange (LME) to giełda, która handluje opcjami i kontraktami terminowymi. Aktywami bazowymi są metale szlachetne (złoto) i przemysłowe (miedź, aluminium, cynk, nikiel i inne).
Giełda posiada magazyny metali nieżelaznych zlokalizowane na całym świecie. Zajmuje trzy czwarte światowego rynku kontraktów terminowych na metale. Wielkość jednego kontraktu futures wynosi 100 uncji trojańskich. Minimalny przyrost ceny to 10 centów za uncję. Polscy inwestorzy mogą kupić instrument na Warszawskiej Giełdzie. Jeden kontrakt futures to kontrakt na zakup uncji złota.
Zabezpieczenie (GO) kontraktów terminowych może ulec zmianie ze względu na wahania cen aktywów bazowych (złoto), kursu dolara. Najczęściej giełdy ostrzegają o zmianach w GO z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Jego średnia wartość jest 10 razy mniejsza od wartości giełdowej, co daje traderowi możliwość skorzystania z możliwości sprzedaży.