Prowadzisz firmę w Krakowie? Jak zdobyć dofinansowania unijne?

Prowadzisz firmę w Krakowie Jak zdobyć dofinansowania unijne

Już od wielu lat, kiedy to Polska znajduje się w Unii Europejskiej, przedsiębiorcy mogą korzystać  z wielu programów unijnych, które są nieocenionym wsparciem finansowym. Unia dba o to, by prowadzić zrównoważony rozwój regionów całej wspólnoty. Dlatego też beneficjentem tej pomocy mogą być firmy, które swoją działalność prowadzą w Krakowie i innych pobliskich regionach. Dlaczego w tym przypadku mowa właśnie o tej lokalizacji? Ponieważ poszczególne fundusze swoją działalność zwykle skupiają właśnie na konkretnych regionach w Państwie. O tym, jak to działa i do kogo jest skierowane, można jednak dowiedzieć się więcej poniżej.

Dofinansowania unijne: dla kogo?

Beneficjenci dofinansowań unijnych są jasno sprecyzowane w każdym z projektów, który jest kierowany do ogółu. Dlatego tak naprawdę nie można z góry określić, czy dane przedsiębiorstwo będzie mogło skorzystać akurat z danego programu unijnego. Dofinansowania unijne Kraków to co najmniej kilkanaście różnych programów, z których środki kierowane są do przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i nawet dużych, a także start-upów, czy też firm, które kultywują wieloletnie tradycje.

Przede wszystkim o takich dofinansowaniach powinni myśleć przedsiębiorcy, którzy rzeczywiście potrzebują pieniędzy. Nie chodzi tylko o to, by pokryć bieżące zobowiązania, lecz móc przede wszystkim wpłynąć na rozwój firmy, a w konsekwencji również na rozwój regionu. Warto przy okazji korzystania z jednego z programów unijnych, pomyśleć również o tym, w jaki sposób przeprowadzenie projektu w przedsiębiorstwie, może wspomóc lokalną społeczność.

Firmy, które na uwadze mają właśnie nie tylko swój rozwój, ale również społeczeństwo i środowisko, są znacznie lepiej postrzegane, niż te, które w tych kierunkach nie zamierzają się rozwijać.

Kto może pomóc w uzyskaniu dofinansowania?

Temat pozyskiwania dofinansowań unijnych nie jest taki prosty. Dofinansowania unijne w Krakowie są jednak w dużej kierowane do funduszy przez specjalistów, którzy współpracują z przedsiębiorcami. Dlaczego warto korzystać z pomocy osób, które na co dzień zajmują się funduszami unijnymi?

Ponieważ posiadają oni choćby bezcenne doświadczenie i wiedzę teoretyczną, nie tylko na temat samych programów i ich warunków, ale również tego, gdzie szukać potrzebnych informacji. Profesjonalne usługi świadczone przez specjalistów, sprawiają że firma ma o wiele większą szansę na pozyskanie finansowania projektu, niż w przypadku gdy wniosek skompletowany i wypełniony zostanie przez osobę, która miała nikłe, bądź praktycznie zerowe doświadczenie w tym temacie.

Wnioski, regulaminu i umowy programów unijnych są nieco bardziej skomplikowane, niż zwykłe wnioski kredytowe, z którymi już niektórzy mają problemy, dlatego właśnie warto zgłosić się o pomoc do profesjonalistów. Wśród firm, które świadczą tego rodzaju usługi, jest między innymi A1Europe. Więcej szczegółów na: a1europe.pl.

Korzystanie z pomocy profesjonalistów, to również oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Przedsiębiorca nie musi sam martwić się o to, czy wniosek został wypełniony i złożony poprawnie. W jego gestii zazwyczaj leży jedynie dostarczenie niezbędnych dokumentów, które potrzebne są do uzupełnienia informacji. Cała reszta procesu zostanie przeprowadzona przez specjalistę.

Aktualne programy dofinansowań unijnych

Aktualnie przeprowadzane projekty to między innymi POIR, Agrotech, RPO, czy takie związane z Koronawirusem, bądź też OZE. Na terenie samego Krakowa i najbliższych regionów, tych projektów jest naprawdę bardzo dużo. Ogólnie można je sklasyfikować, jako takie, które pozwalają na przeprowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, projektów inwestycyjnych, czy też na pokrycie bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa.

Nie da się ukryć, że niezwykle pomocne okazują się również wszelkiego rodzaju projekty związane z koronawirusem, które wspierają przedsiębiorstwa, które to ucierpiały w wyniku wybuchu pandemii. Dzięki pozyskanym środkom wiele biznesów mogło i może przetrwać.

Aktualnie przeprowadzane projekty zawsze można znaleźć na stronach firm, takich jak A1Europe, która zajmują się pomocą  w pozyskiwaniu środków na finansowanie różnych wydatków. Dotacje unijne w Krakowie, pozwoliły już na przeprowadzenie wielu inwestycji, które zmieniają oblicze tego miasta na lepsze.