5 narzędzi, które znajdują się w wyposażeniu warsztatu samochodowego

5 narzędzi, które znajdują się w wyposażeniu warsztatu samochodowego

Istnieje kilka narzędzi podstawowych, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym.

Klucze dynamometryczne

Klucz dynamometryczny wygląda jak grzechotka, z tą różnicą, że ma skalę, która określa siłę przyłożoną przez klucz do nakrętki. Skala może być ze strzałką w postaci manometru, w wersji cyfrowej z wyświetlaczem cyfrowym lub skala może być wyrzeźbiona na kluczu, a „klik” będzie wskaźnikiem osiągnięcia wymaganego poziomu. Wyposażenie warsztatu samochodowego jest niepełne bez kluczy dynamometrycznych. Klucz w podstawie posiada obrotową rączkę, na której wyrzeźbiono skalę pomocniczą od 0 do 14 oraz skalę główną nadrukowaną na nieruchomej części klucza. Klucze dynamometryczne mają ograniczony zakres sił. Na przykład od 5 do 25 Nm, od 70 do 350 Nm. itp. Jest to główna skala i pokazuje, w jakim zakresie działa klucz. Na przykład, aby dokręcić nakrętkę z siłą 100 Nm, należy wziąć klucz pracujący w zakresie od 40 do 210 Nm i wkręcić ruchomą rączkę w podstawę klucza, która po dokręceniu będzie się przesuwać. Kiedy ruchoma rączka osiągnie znak 98 na głównej skali klucza, zatrzymujemy się, aby osiągnąć 100 nm, na dodatkowej skali na obrotowym pokrętle, trzeba będzie przesunąć pokrętło nawet do znaku 2 na drugiej dodatkowej skali.

Klucze dynamometryczne i inne narzędzia do warsztatu samochodowego znajdziesz na https://sklep-warsztat.pl/.

Rozmiar kluczy dynamometrycznych, w zależności od zakresu ich działania, może być różny, od małego z kwadratem podestu do ogromnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy siła, z jaką trzeba dokręcić połączenie gwintowe, przekracza maksymalną dopuszczalną wartość dokręcania najmocniejszego klucza dostępnego na rynku. Wtedy może się przydać narzędzie mnożnikowe. To reduktor-wzmacniacz, który za pomocą układów przekładni zwiększa siłę dokładnie trzykrotnie. Jeśli włożysz klucz do mnożnika i ustawisz siłę na 800 Nm, to po kliknięciu klucza mnożnik będzie wynosił 2400 Nm.

Podnośniki hydrauliczne

Podnośnik hydrauliczny to stacjonarne lub mobilne urządzenie służące do podnoszenia pojazdów podczas prac naprawczych i konserwacyjnych. Konstrukcja podnośnika hydraulicznego to stalowy korpusu, dźwignia, zawory, tłoki, ruchome tłoki i olej maszynowy. Jego zasada działania jest dość prosta i opiera się na prawie naczyń połączonych. Podobne urządzenie znalazło zastosowanie w warsztatach samochodowych, warsztatach oponiarskich i serwisach, z równym powodzeniem w podnoszeniu samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych.

W wielu obszarach działalności konieczne staje się podnoszenie i utrzymywanie ładunków na określonej wysokości. Często waga tych ładunków przekracza możliwości osoby. Dlatego do rozwiązywania takich problemów stosuje się różnego rodzaju podnośniki, w tym podnośnik hydrauliczny. Zdobyły dużą popularność w różnych branżach. Są aktywnie wykorzystywane w inżynierii mechanicznej, budownictwie, rolnictwie, serwisie samochodowym, w rozwiązywaniu różnych problemów gospodarczych i domowych. Główne zalety to:

  • Szeroki zakres udźwigów. Poszczególne urządzenia są w stanie unieść ładunki do 200 ton.
  • Wystarczająco wysoka wydajność. W dobrych urządzeniach sięga 80 proc.
  • Dobra płynność ruchu. Przejawia się to zarówno podczas podnoszenia, jak i opuszczania ładunku.
  • Możliwość wyznaczenia dokładnego momentu hamowania.
  • Stabilność ładunku na wymaganej wysokości.
  • Zastosowanie różnych schematów podnoszenia ładunku.
  • Małe wymiary dla podanych parametrów podnoszenia.

Szczypce, kombinerki

Ręczne narzędzie automatyczne to niezbędny element w arsenale każdego warsztatu. Pozwalają szybko odkręcić śruby i wymienić koło spuścić i wymienić olej i płyn chłodzący.

Klucze balonowe i do świec zapłonowych – narzędzie warsztatowe do wkręcania i odkręcania świec zapłonowych i elementów złącznych (przy zmianie kół). To narzędzie samochodowe wykonane jest ze stali węglowej lub stali chromowo-wanadowej, odpornej na korozję z powodu chromowania lub fosforanowania.

Grzechotki, głowice, korby – urządzenia do pracy z elementami złącznymi takimi jak śruby i kołki. Są to uchwyty i bity, które razem tworzą różnorodne klucze nasadowe. To automatyczne narzędzie jest niezbędne do luzowania elementów złącznych w trudno dostępnych miejscach.

Nasadki specjalistyczne

Nasadki specjalistyczne są niezbędne do przekształcania funkcji kluczy, Na przykład nasadka o drobnym uzębieniu 5 stopni ma wbudowane mechanizmy szybkiego zwalniania i cofania, dzięki czemu główka grzechotki pasuje do ciaśniejszych miejsc. Nasadki i klucze są głęboko wytrawiane laserowo, zanim zostaną chromowane, zamiast wytrawiane powierzchniowo, jak większość zwykłych narzędzi. Dzięki temu oznaczenia rozmiarów będą czytelne.

Bity i uchwyty do bitów

Asortyment bitów obejmuje najczęściej bity 1/4”, 5/16” i 10 mm, które są dostępne dla wszystkich typów śrub: wkręty z rowkiem, wkręty krzyżakowe Phillips, wkręty krzyżakowe oraz jeśli chodzi o śruby z łbem, śruby typu Spanner, śruby z łbem Torq-Set, śruby z łbem Tri-Wing i śruby XZN.