Jak sprawdzić zdolność kredytową? Poznaj te metody
Wiele osób jest obecnie na etapie wyboru kredytu. Czasy są coraz cięższe pod względem ekonomicznym, dlatego niewielu Polaków stać na to, aby zakupić np., samochód czy mieszkanie bez wsparcia finansowego ze strony banku. Aby jednak otrzymać świadczenie w wysokości, która nas satysfakcjonuje, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Nie jest to dla wszystkich łatwe do osiągnięcia, dlatego część osób nigdy nie otrzyma kredytowania od instytucji bankowej. W grę często wchodzą zbyt niskie zarobki, zadłużenie z poprzednich lat lub zbyt duża liczba osób na utrzymaniu. Jak sprawdzić zdolność kredytową i dlaczego każdy aplikant powinien zrobić to na własną rękę przed wizytą w banku? Na te i inne pytanie odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak sprawdzić zdolność kredytową? – informacje wstępne
Na początku, zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zdolność kredytową, zastanówmy się, czy jej weryfikacja zawsze jest konieczna. Cóż, jeśli staramy się o finansowanie ze strony oficjalnego banku tj. PKO, ING czy Millenium, powinniśmy to zrobić, ponieważ inaczej możemy wpędzić się w kłopoty. Chodzi o to, że każde nasze podanie o kredyt jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej (baza BIK) oraz innych podobnych bazach. Jeśli szereg banków odrzuci nasze żądanie, te informacje również zostaną zarejestrowane i pomimo naszej intencji rozeznania się w ofertach, możemy sprawić, że nasza dotychczasowa, średnia zdolność kredytowa znacznie się pogorszy. Jeśli zatem chcemy iść do banku z prośbą o pożyczkę, powinniśmy bezwzględnie dowiedzieć się jak sprawdzić zdolność kredytową.
Kiedy natomiast nie musimy sprawdzać naszej zdolności? Wówczas, gdy planujemy zaciągnięcie zobowiązania w firmie prywatnej. Tam weryfikacja aplikacji jest szybka i zwykle pożyczkodawcy mniejszą wagę przykładają do bardzo dobrej zdolności klientów. Większość ludzi, którzy bowiem nie uzyskali pożyczki w banku, przychodzi po pomoc do firm pożyczkowych. Niemniej warto pamiętać, że nasze aplikacje o pożyczki w parabankach także będą odnotowywane przez BIK, dlatego nie opłaca nam się wyruszać na poszukiwanie kredytu do tego typu instytucji, jeśli jeszcze planujemy starać się o kredyt w innych bankach niż dotychczas. Pożyczkodawców prywatnych powinniśmy traktować jak ostateczność, ponieważ gdy wiesz, jak sprawdzić zdolność kredytową, możesz spróbować podnieść swój rating świadomie i po kilku miesiącach zaaplikować o kredyt bankowy ponownie. Uzyskasz wtedy wsparcie finansowe, które Cię interesuje na dużo lepszych warunkach aniżeli w parabanku.
Jak sprawdzić zdolność kredytową – sprawdzone metody
Zatem jak sprawdzić zdolność kredytową w sprawdzony sposób, który da nam ogląd na naszą prawdziwą sytuację finansową? Po pierwsze możesz udać się bezpośrednio do banku, u którego interesuje Cię pożyczka i zapytać konsultanta o usługę obliczenia zdolności kredytowej. Taki zabieg jest odrębnym produktem banku i nie zostaje odnotowany w bazie BIK. Masz zatem informację z pierwszej ręki o tym, jak prezentuje się Twoja zdolność do zaciągnięcia pożyczki w danym banku, a tym samym nie obniżasz swojego ogólnego ratingu.
A czy są inne sposoby na to, jak sprawdzić zdolność kredytową, np. jeśli nie chce nam się wychodzić z domu? Tak! Dobrą opcją są m.in. kalkulatory zdolności kredytowej. Ważne jest jednak, abyśmy wybrali właściwy. W sieci dostępna jest masa różnego typu kalkulatorów, jednak niektóre służą do obliczania ratingu przy kredycie gotówkowym, a inne przy hipotece. Jeśli zatem pomylisz się przy wyborze odpowiedniego licznika, możesz uzyskać błędny wynik. Znajdź zatem poprawny kalkulator i wprowadź do niego dane wymagane w formularzu tj. okres spłaty, oprocentowanie, rodzaj rat i Twój miesięczny dochód, a dowiesz się, jaką zdolność kredytową masz w danej chwili. Jeśli okaże się, iż nie jest ona wystarczająca do zaciągnięcia interesującej Cię pożyczki, koniecznie sprawdź, co możesz zrobić, aby podwyższyć swoją punktację. Idź do szefa po podwyżkę lub zdecyduj się na nieco wyższe oprocentowanie. W ten sposób i tak uzyskasz świadczenie na korzystniejszych warunkach aniżeli w parabanku.