Jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników?

zarządzanie pracownikami

Co musisz zrobić, aby w skuteczny i wydajny sposób zarządzać pracownikami? O czym należy pamiętać i co ma znaczenie w nawiązywaniu relacji z podwładnymi?

Czym jest zarządzanie pracownikami?

Często zwykło się uważać, że stanowisko służbowe polegające na zarządzaniu pracownikami jest nie tylko dobrze płatne, ale przede wszystkim wyjątkowo proste. Niestety o ile faktycznie nierzadko wiąże się z dodatkowymi korzyściami finansowymi, to w rzeczywistości zarządzanie pracownikami bywa bardzo wymagające. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że zarządzanie pracownikami to nie tylko wydawanie im poleceń i oczekiwanie w fotelu na to, aż zostaną wykonane. To również kontrola ich działań, sprawne planowanie, przewidywanie i branie odpowiedzialności za swoich podwładnych. Dlatego też umiejętne zarządzanie pracownikami jest niezwykle cenną cechą, której nierzadko poszukują pracodawcy u kandydatów na stanowiska kierownicze.

Jak efektywnie zarządzać pracownikami?

Metod sprawnego i skutecznego zarządzania pracownikami jest bardzo wiele. Poniżej przekazujemy listę kilku kluczowych wskazówek, które pomogą Ci z efektywnym zarządzeniem pracownikami.

  1. Właściwy dobór osób – odpowiednie dopasowanie osób do określonego zespołu ma znaczący wpływ na późniejsze funkcjonowanie całej grupy. Często dobiera się osoby do określonych zadań, co wpływa na powodzenie projektu.
  2. Poznaj swój zespół – nie zawsze masz możliwość samodzielnego skompletowania zespołu, zawsze jednak możesz poznać poszczególnych członków. W ten sposób poprawisz komunikację i zwiększysz zaufanie w grupie.
  3. Wykorzystuj mocne strony poszczególnych członków zespołu – w ten sposób wzmocnisz więzi zespołu oraz poprawisz rezultaty. Wystarczy, że każdy będzie robił to, w czym czuje się najlepiej. Kluczowe jest zatem optymalne rozdysponowanie obowiązków.
  4. Pozytywne nastawianie – czyli po prostu pozytywna motywacja. W ten sposób zachęcisz swoich pracowników do efektywnej pracy i realizacji powierzonych zadań. Ponadto Twoje pozytywne nastawienie do działania musi być widoczne dla wszystkich członków zespołu.
  5. Udostępnij odpowiednie narzędzia do realizacji konkretnych działań – nie tylko rozdysponowanie zadań ma znaczenie, równie ważne jest stworzenie warunków, które umożliwią ich efektywną realizację.
  6. Rozmawiaj z pracownikami – w ten sposób również wzmocnisz więzi, nawiążesz relację i zaczniecie wspólną pracę nad zaufaniem. Zachęcaj ludzi do dzielenia się informacjami, ale też wątpliwościami. Bądź nie tylko szefem, który dba o dobro projektu, lecz również szefem, który dba o swoich pracowników i interesuje się ich potrzebami – a w miarę możliwości, staraj się je także realizować.
  7. Doceniaj i nagradzaj pracowników – to także wpisuje się w zakres pozytywnej motywacji. Doceniaj dobrą pracę i wspaniałe rezultaty osiągnięte przez Twój zespół, dawaj im do zrozumienia, że są potrzebni, a ich praca jest naprawdę cenna.
  8. Szkolenia dla pracowników – dbaj o rozwój swoich pracowników, organizując dla nich szkolenia czy kursy.

Źródła:

  1. https://icproject.com/blog/wskazowki/jak-zarzadzac-zespolem-20-porad-dla-kazdego-managera/
  2. https://mtc.pl/efektywne-zarzadzanie-zespolem/
  3. https://deviniti.com/pl/blog/przywodztwo-i-praca-zespolowa/6-bledow-w-zarzadzaniu-zespolem-i-jak-ich-uniknac/