Kto może ubiegać się o powypadkowe odszkodowania w Wielkiej Brytanii?

odszkodowanie

Dla wielu Polaków życie w Wielkiej Brytanii jest lepsze i łatwiejsze niż w Polsce, również biorąc pod uwagę prawa, jakie przysługują mieszkającym tam emigrantom. Wielu z nich nie wie jednak, że prawo to pozwala im na ubieganie się o odszkodowanie za wypadek, do którego doszło nie z winy poszkodowanego, a w uzyskaniu odszkodowania w Wielkiej Brytanii pomagają wyspecjalizowane kancelarie prawne.

  1. Kto może ubiegać się o odszkodowania w Wielkiej Brytanii?
  2. Jak ubiegać się o odszkodowania w UK?

Jak pokazuje doświadczenie osób zawodowo zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań w UK, poszkodowani często nie wiedzą, że mogą domagać się odszkodowania za wypadek w pracy, w miejscu publicznym lub wypadek komunikacyjny. Tymczasem odszkodowania w UK można łatwo uzyskać, szczególnie z pomocą doświadczonych specjalistów.

Kto może ubiegać się o odszkodowania w Wielkiej Brytanii?

Każdego roku w wyniku wypadku ginie lub zostaje trwale okaleczonych setki tysięcy osób na całym świecie. Wielka Brytania nie jest wyjątkiem – również tam codziennie zdarzają się wypadki, powodujące uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. Angielskie prawo sprzyja ofiarom wypadków, które ucierpiały w takim zdarzeniu nie ze swojej winy. O odszkodowanie w UK za wypadki, niezależnie od ich rodzaju, może ubiegać się każdy uczestnik takiego zdarzenia, o ile nie został uznany winnym jego wywołania. Zatem, biorąc pod uwagę, np. wypadek komunikacyjny, odszkodowania UK są należne kierowcy pojazdu, który nie spowodował wypadku, jego pasażerom, a także pieszym, motocyklistom lub rowerzystom, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, jeśli wypadek nie miał miejsca z ich winy.

Jak ubiegać się o odszkodowania w UK?

Uzyskanie odszkodowania w Wielkiej Brytanii za wypadek wymaga skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Należą do niej materiały potwierdzające poniesione szkody, np. protokół z komisji lekarskiej, powypadkowa dokumentacja medyczna, a w przypadku wypadku komunikacyjnego, również zdjęcia z miejsca wypadku. Komplet dokumentacji wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania należy skierować do ubezpieczyciela strony przeciwnej, który powinien ustosunkować się do roszczeń. Jeśli je przyjmie, następuje wypłata odszkodowania, a jeśli nie, sprawa trafia do sądu. Wówczas nieodzowna może okazać się pomoc prawnika, który pracuje w systemie no win – no fee, uzależniającym wysokość kosztów obsługi prawnej od wygranej w prowadzonej sprawie. W tym wypadku wysokość odszkodowania jest punktem wyjścia do obliczenia wysokości prowizji kancelarii prawnej obsługującej poszkodowanego.